Utrpěli jste vy nebo někdo z vaší rodiny pracovní úraz a nevíte, jak ho máte řešit? Ze všeho nejdůležitější je hlášení pracovního úrazu svému zaměstnavateli nebo vedoucímu pracovníkovi. Ústně to však nestačí, musíte komunikovat písemně, abyste měli vše dobře podloženo.
Skutečně jde o pracovní úraz?
Ne každý zaměstnanec ale pracovní úraz hlásí, a to ani v případě, kdy mu zůstaly trvalé následky. Což je samozřejmě špatně, jelikož má nárok na odškodnění při pracovním úrazu.
Jak ale vůbec poznáte, že jde o úraz pracovní? Za prvé k němu musí dojít nezávisle na vůli zaměstnance. Také k němu musí dojít při plnění pracovních povinností nebo v přímé souvislosti s ním. A zároveň je to zranění, ke kterému dochází krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů (např. chemikálie, radiace, mechanické vlivy nebo ty psychické).
Pozor na promlčecí lhůtu
Jestliže ale nejste schopni sami posoudit, jestli jde či nejde o pracovní úraz, pak se můžete obrátit na odborníky, kteří vám poradí. Stejně tak vám poradí i ohledně nároků, na které máte právo. Věděli jste, že je možné získat náhradu za bolest nebo za ztížení společenského uplatnění? Stejně tak lze požadovat jednorázovou náhradu majetkové újmy při závažném ublížení na zdraví zaměstnance. Jenže všechny tyto nároky je nutné vymoci co nejdříve, jelikož podléhají promlčení. V nejbližším možném období je proto zapotřebí vše vyčíslit, doložit dokumentaci a vyzvat zaměstnavatele k tomu, aby vám náhrady zaplatil. Máte za to, že vám zaměstnavatel nevyjde vstříc? Pak existuje relativně jednoduché řešení.
Řekněte si o konzultace
Obraťte se na advokáty se zaměřením na pracovní úrazy. Poskytnou vám odborné konzultace a poradí vám, co musíte udělat, abyste odškodnění dostali. Konzultace u Pracovní úraz – Poradna pro zaměstnance máte zcela zdarma. Budete-li chtít i právně zastupovat, pak zaplatíte pouze provizi, avšak jen z úspěšného řešení právního sporu. V opačném případě neplatíte vůbec nic.