Téma respiračních onemocnění je nám nejspíše mnohem blíže, než bylo kdykoliv předtím. A to především kvůli tomu faktu, že se dnes už potkáte s velkým množstvím moderních postupů a možností, které nám umožňují minimalizovat jejich přenos.

Do jisté míry je to jedna z extrémně mála pozitivních zásluh, které mohl zanechat COVID-19. Víte, ale z jakých oblastí je opravdu největší šance na to, že dojde k úspěšnému přenosu nemoci?

Klíčovým problémem je hromadná doprava

Hromadná doprava je místem, kde se v největších městech denně mohou vyměnit klidně i stovky tisíc lidí. Přitom každý zde pochopitelně zanechá některý patogen, který je pro něj typický, nebo zde zanechá část nákazy, kterou v sobě nosí. To vše je přitom o to horší, že se můžeme jen minimálně bránit.

Základem by pro nás rozhodně měly být hygienické potřeby, jako jsou dezinfekční gely, příruční dezinfekční kapesníčky a další podobné pomůcky. Právě plochy jako jsou madla, sedadla, platební přístroje a další, jsou totiž největší zásobárnou nemocí v celém MHD.

Nebezpečí špatně větraných prostor

Zajímavostí ale je, že moderní MHD disponuje většinou kvalitní ventilací, která otáčí většinu vzduchu v rámci několika mála minut. V prostorách, kde není větráno, je ale šance na přenos mnohem vyšší. Ideální jsou suplementy jako ochranné nápoje, vitamínové komplexy a podobné, které zlepšují naší standardní obranyschopnost. Díky tomu tak máme větší šanci odolat i podobnému prostředí.

Některé viry jsou velice odolné

Problémem ale je, že i v případě, kdy budete dodržovat veškerá dostupná opatření a hygienická pravidla, tak nemůžete stoprocentně garantovat, že se vyhnete problémům spojeným s nákazou. Důvodem je, že viry mají rozdílnou odolnost proti zničení. Například nedávno hojně řešení COVID-19 disponoval vysokou odolností, díky které dokonce i mnohé postupy likvidace nefungovaly. Příkladem může být parní čištění do určité teploty, které nebylo úplně účinné. Na druhou stranu ale v drtivé většině případů působí dostatečně agresivně i prostředky, jako je klasická dezinfekce.