Na světě existuje mnoho druhů zeleniny, některé jsou populární, jiné neznámé, některé mohou mít dokonce podivné názvy, jako šalotka, zelenina příbuzná cibuli, česneku a tak dále.
Šalotka pochází z Asie a je cibulovitá zelenina z rodiny Allium a obsahuje řadu vitamínů a minerálů, jako je draslík, fosfor, thiamin, kyselina listová, vápník, měď, železo, vitamín A, vitamín C, vitamín K a antioxidanty. Vytrvalá rostlina známá pro své četné zdravotní přínosy.
Studie prokázaly, že konzumace šalotky je pro tělo prospěšná, bojuje proti srdečním onemocněním, při týdenní konzumaci snižuje riziko různých druhů rakoviny, jako je rakovina žaludku, předchází cukrovce, infarktu, mrtvici, udržuje zdravou pokožku, podporuje normální mozek funguje a tím předchází nemocem jako je alzheimer, snižuje riziko osteoporózy, šalotka také obsahuje antivirové, antibakteriální, protizánětlivé a antialergenní vlastnosti, také kontroluje hladinu cukru v krvi.
Šalotka se s oblibou používá jako koření do různých pokrmů, mnozí ji považovali za víceúčelovou bylinku, zeleninu pěstovanou v trsech, chuť šalotky je úchvatná a lze ji nalézt v mnoha odrůdách.
Mnoho lidí nahrazuje cibuli šalotkou, protože dává úplně jinou chuť a protože obsahuje méně vody než cibule, její vaření trvá o několik minut déle.
Je také známo, že šalotka je lépe stravitelná a má stejnou velikost jako česnek, pěstuje se v zemi a pěstuje se po celém světě. Šalotky jsou k dostání konzervované, nakládané, v prášku, mražené nebo čerstvé v supermarketech po celém světě.
Konzumace šalotky je také známá tím, že předchází zácpě a snižuje hladinu cholesterolu, lze ji nakrájet na kostičky a přidat do ovoce a zeleniny, sendvičů nebo jiných pokrmů podle výběru.
Ve světě, kde se obezita stále více rozšiřuje, je velmi důležité denně konzumovat zdravou stravu spolu s cvičením a přidáním zeleniny do tohoto každodenního jídelníčku vás dovede na cestu ke zdravějšímu tělu a delšímu životu.