Kratom, neboli Mitragyna speciosa, je rostlina, která se přirozeně vyskytuje v celé jihovýchodní Asii. V domorodých komunitách je po mnoho let známý jako stimulant a lék na celou škálu zdravotních neduhů. Využívají se především jeho listy, které se usuší a melou na prášek. Nachází se v nich téměř 40 unikátních alkaloidů. Bylo prokázáno, že kratomový prášek používaný v doplňcích kratomu zmírňuje příznaky, jako je chronická bolest a zánět, a zároveň zvyšuje náladu a celkovou pohodu.

Předmět studií

Navzdory své dlouhé historii používání zůstává kratom diskutabilním tématem. Je to částečně proto, že většina lékařských tvrzení o výhodách kratomu je podpořena pouze neoficiálními důkazy. Studie ale neustále přibývají a s tím i důkazy o jeho fantastických účincích. Kratom obsahuje opioidní vlastnosti. Většina účinků kratomu na zmírnění bolesti pochází z indolového alkaloidu mitragyninu, který je svou strukturou spojen s yohimbinem. Mitragynin, který působí jako agonista kappa-opioidního receptoru, je asi 13krát silnější než morfin. Předpokládá se, že mnoho účinků podobných opioidům pochází z mitragyninu.

Použití a účinnost kratomu

Kvůli svým účinkům podobným opioidům byl kratom vyzkoušen pro zmírnění bolesti a odstranění opioidů. Na základě výzkumu provedeného na zvířatech se zdá, že hlavní farmakologický účinek mitragyninu probíhá podél serotonergních a noradrenergních drah v míše a také na mu- a delta-opioidních receptorech. Existuje možnost blokády receptorů na 5-hydroxytryptaminových 2A receptorech a stimulace postsynaptických alfa-2 adrenergních receptorů. Častá je také potenciálně zvýšená afinita k opioidnímu receptoru u 7-hydroxymitragyninu. Je možné, že tam probíhá nějaká agonistická akce, ale jen částečně. Nedávný výzkum přínosů kratomu na zvířatech také ukázal, že antagonista opioidů naloxon má potenciál působit proti účinkům opioidů na receptory.

 

Bylo zjištěno, že poločas eliminace je 3,85 hodiny a čas do dosažení maximální koncentrace 1,26 hodiny v experimentech na zvířatech. Dávkování prášku kratomu určuje rychlost a trvání účinků, které podle uživatelů začínají do 10 minut a trvají od hodiny do pěti hodin.

Na co si dát pozor a kde kratom pořídit?

Při užívání kratomu se lze setkat s celou řadou nepříznivých účinků, včetně nevolnosti, agresivity, halucinací a respirační deprese. Obvykle to bývá ale tehdy, pokud uživatel konzumuje velké množství kratomu. Pokud s ním začínáte, konzumujte jen malé množství,a byste sledovali jakým způsobem na něj vaše tělo reaguje. Teprve následně můžete dávku navýšit. Kratom v podobě prášku lze konzumovat mnoha způsoby, obvykle se ale rozmíchá ve vodě nebo v nápoji, případně ho můžete přidat i do jídla. 

Nikdy nekupujte kratom z neznámých zdrojů. V České republice naštěstí působí firma Krupa Kratom, která je předním dodavatelem kratomu přímo z Indonésie a má pod kontrolou celý proces, od sběru a mletí až po prodej k zákazníkovi. Kratom je tedy z ověřených zdrojů, ve vysoké kvalitě a především za nejlevnější ceny. Kratom se prodává v různých druzích, které se mezi sebou liší v obsahu účinných látek. Všechny druhy kratomu můžete nakupovat v eshopu na Adamkrupa.cz.

Potenciální přínosy užívání kratomu

1. Úleva od bolesti

V roce 2017 vědci zjistili, že kratom může posílit imunitu a snížit zánět. Ti, kteří užívali kratom, často uvádějí, že jim pomohl najít úlevu od chronické bolesti, která předtím přetrvávala roky. Jako náhradu se někdy lidé obracejí na opiáty a další volně prodejné léky proti bolesti. Z tohoto důvodu může kratom nabídnout přirozenější prostředek k léčbě nebo kontrole bolesti a zánětu. 

2. Euforie

Říká se, že domorodci v zemích jako Thajsko a Malajsie, kde se tento typ kratomu vyskytuje, tradičně žvýkali několik listů kratomu, než se zúčastnili společenských akcí. Cílem bylo udržet si úroveň klidu, která by jim umožnila cítit se méně vystresovaní a více v pohodě v sociálních situacích. Mnoho spotřebitelů kratomu potvrzuje, že užívání drogy je činí otevřenějšími. Může být užitečné prozkoumat kratom spolu s dalšími metodami pro zvládání úzkosti, protože úzkost je celosvětovým zdravotním problémem. Extrémně vysoké dávky mají sedativní účinek, způsobí, že se člověk vyhýbá sociální interakci a možná i usne. Jako alternativa k opiu je kratom používán některými praktiky asijské tradiční medicíny.

3. Mentální stimulace

Protože mají listy kratomu sedativní vlastnosti, možná se ptáte, jak vám mohou pomoci udržet pozornost. Když užíváte kratom, uvolňuje se acetylcholin. Neurotransmiter acetylcholin pomáhá se zaměřením kromě snížení bolesti, uvolnění svalů a kontroly produkce hormonů. Studie ukázaly, že acetylcholin může zlepšit paměť a pozornost zvýšením citlivosti kortikálních sítí na vnější podněty. Studenti, kteří chtějí studovat efektivněji a uchovávat informace déle, budou ohromeni výhodami kratomu. Serotonin a dopamin, které se oba uvolňují v reakci na kratom, jsou neurotransmitery spojené se zlepšenou koncentrací a soustředěním.

4. Zvýšení energie

Mějte na paměti, že kratomový prášek přichází v mnoha různých formách. Každý druh kratomu je samostatnou entitou. Na druhou stranu, některé z nich vás mohou probudit stejně jako šálek kávy. Mohou vám poskytnout energii, kterou potřebujete, abyste zvládli celý den. Lidé stále častěji nahrazují ranní kávu kratomovým práškovým čajem. Účinky doplňků kratomu se projevují díky stimulaci, kterou poskytuje určitým metabolickým cestám. To zlepšuje oběh, což zvyšuje dodávku kyslíku do tkání v celém těle. Nakonec by to mohlo způsobit náhlý příval energie.

5. Antidepresivum a anxiolytikum

I když kratom technicky není opioid jako kodein nebo morfin, má podobné fyziologické účinky. Výsledky jsou však v podstatě stejné. Aktivní alkaloid, mitragynin, se váže na opioidní receptory a snižuje vnímání bolesti. Tato metoda byla oceněna mnoha lidmi za to, že jim pomohla překonat úzkost a smutek. Výzkumy o tom, jak kratom ovlivňuje náladu a úzkost, ale stále nejsou příliš platné. Je důležité si uvědomit, že ne všechny odrůdy kratomu nebo produkty na bázi kratomu jsou rovnocenné, pokud jde o jejich schopnost snižovat úzkost. Aby uživatel našel produkt, který má jakýkoli příslib, bude muset udělat nějaké zkoumání. Klíčem k využití kterékoli z těchto výhod je nalezení optimální dávky. Z tohoto důvodu je důležité nakupovat kratom a kratom produkty pouze od spolehlivého dodavatele, jakým je Krupa Kratom.

6. Regulace krevního cukru

Možná jednou z méně známých výhod listů kratomu je to, že pomáhají vyrovnávat hladinu cukru v krvi. Listy obsahují alkaloidy, které mohou pomoci kontrolovat hladinu inzulínu a glukózy v krvi. Kratom je účinný při prevenci a léčbě cukrovky, protože reguluje hladinu cukru v krvi a krevní tlak, čímž snižuje riziko škodlivých výkyvů a poklesů obou těchto faktorů. Receptory sytosti hypotalamu se také účastní interakce mezi listy kratomu a cukrovkou. Doplňky mohou pomoci těm, kteří se snaží zhubnout nebo kontrolovat hladinu cukru v krvi snížením jejich touhy po sladkém.

7. Zlepšení libida

Sto procent účastníků výzkumu publikovaného v Journal of Herbal Medicine zjistilo, že kratom zlepšil jejich libido a potažmo i jejich sexuální výkonnost. Kratom je oblíbený přírodní posilovač výkonu díky silným afrodiziakálním vlastnostem jeho listů.