Květák, odrůda kapusty, která nese velkou nezralou květní hlávku malých krémově bílých poupat. Květák je pokryt několika vrstvami zelených listů připojených ke stonku.
Malé, jemné, vnitřní listy, které jsou žlutozelené barvy, jsou jedlé.
Květák má svůj původ v divokém zelí, rostlině, o níž se předpokládá, že má původ ve starověké Malé Asii a která se podobala kapustě nebo límci více než zelenině, kterou dnes známe.
Květák prošel mnoha proměnami a znovu se objevil v oblasti Středozemního moře, kde byl důležitou zeleninou v Turecku a Itálii nejméně od roku 600 př.
Ve Francii si získal popularitu v polovině 16. století a následně byl pěstován v severní Evropě a na Britských ostrovech. Spojené státy, Francie, Itálie, Indie a Čína jsou země, které produkují značné množství květáku.
Zdravotní přínosy konzumace květáku: –
Konzumace květáku může pomoci snížit riziko zánětů, onemocnění, jako je artritida, obezita, diabetes mellitus, zánětlivé onemocnění střev a ulcerózní kolitida.
Šálek vařeného květáku obsahuje asi 11 mikrogramů vitamínu K a 0,21 g omega-3 mastných kyselin. Vzhledem k omega-3 mastným kyselinám a vitaminu K v květáku pomáhá předcházet chronickému zánětu, který vede ke stavům, jako je artritida, chronická bolest a některá onemocnění střev.
Navíc jeden z glukosinolátů nalezených v květáku-glukobrassicinu může být snadno přeměněn na molekulu isothiokyanátu zvanou ITC nebo indol-3-karbinol.
Šálek vařeného květáku dodá asi 3,35 g vlákniny, která pomůže vyčistit trávicí systém a zbavit se nepotřebných látek. Navíc se zdá, že látka zvaná glukoraphin přítomná v květáku má ochranný účinek na žaludeční sliznici.
S glukoraphinem není váš žaludek náchylný k bakterii Helicobacter pylori, čímž se snižuje riziko žaludečních vředů a rakoviny.
Květák je velmi dobrým zdrojem vitamínu C a manganu, což jsou oba silné antioxidanty.
Ve skutečnosti vám již 1 šálek vařeného květáku může poskytnout 55 mg vitamínu C. Kromě těchto antioxidantů obsahuje květák také karotenoidy, jako je beta-karoten, a fytonutrienty, mezi které patří kaempferol, kyselina ferulová, kyselina skořicová a kyselina kávová.
Díky těmto antioxidantům si můžete být jisti, že pravidelná konzumace květáku vás ochrání před poškozením volnými radikály a sníží riziko onemocnění způsobených oxidačním stresem, jako jsou kardiovaskulární onemocnění a rakovina.
Květák pomáhá ženám v těhotenství. Protože je bohatý na folát a také vitamíny jako vitamín A a vitamín B, pomáhá při růstu buněk. To v konečném důsledku napomáhá správnému vývoji plodu v děloze.
Květák také obsahuje vápník, který má řadu výhod. Vápník pomáhá posilovat naše kosti a zuby spolu s mnoha dalšími důležitými funkcemi, jako je přenos nervových vzruchů.
Květák se snadno připravuje a najdete ho v supermarketech, tak proč nevyužít této skvělé zeleniny.